Rinza: instrucțiuni de utilizare

Compoziția medicamentului Rinza include (pe tabletă): paracetamol - 500 mg, clorhidrat de fenilefrină - 10 mg, cafeină - 30 mg, clorfenamină maleat - 2 mg.

Substanțe suplimentare: stearat de magneziu, parahidroxibenzoat de metil de sodiu, amidon de porumb, carboximetil amidon de sodiu, dioxid de siliciu coloidal, povidonă (K-30),talc, colorant crimson.

Farmacodinamică și farmacocinetică

farmacodinamie

Rhinza este un medicament combinat, lista cu efecte este suma efectelor componentelor medicamentului.

paracetamol are analgezicșiefect antipiretic. Ameliorează durerea din cap, spate, articulații, gât, durere provocată de răceli și, de asemenea, reduce febra.

Paracetamolul inhibă enzimele ciclooxigenaza-1 și 2ciclooxigenazeireduce sinteza prostaglandineși afectează centrul de termoreglare a sistemului nervos. În țesuturile inflamate este blocat de enzime speciale, prin urmare, inactivare ciclooxigenaza-1 și -2 ele sunt nesemnificative, acest lucru explică lipsa de importanță efect antiinflamator. Cu toate acestea, paracetamolul oprește în mod eficient producția de prostaglandine în celulele sistemului nervos, ceea ce duce la reducerea temperaturii ridicate și nu afectează temperatura corporală normală. Paracetamolul nu afectează mucoasa gastrică, spre deosebire de altele medicamente antiinflamatoare nesteroidiene. Primirea paracetamolului în doze terapeutice nu afectează metabolismul apă-minerale și alte tipuri de metabolism.

fenilefrină se referă la alfa-adrenomimetikam. Reduce lumenul vaselor de sânge, ducând la umflarea și hiperemia membranelor mucoase ale nasofaringelului, nasului și sinusurilor.

chlorphenamine este un blocant al receptorilor de histamină și are acțiune antialergică, și, de asemenea, reduce umflarea și hiperemia membranelor mucoase ale nasofaringelului, nasului și sinusurilor, contribuie la slăbirea manifestărilor exudative.

cafeină are un efect stimulativ asupra sistemului nervos, care reduce oboseala si somnolenta, duce la o crestere a performantelor mentale si fizice. Intareste si accelereaza efectul anestezic al paracetamolului.

Farmacocinetica

Paracetamolul este absorbit rapid din părțile medii ale sistemului digestiv, fiind asociat activ cu proteinele plasmatice. Cea mai mare concentrație în sânge - 1 oră după consum. Paracetamolul poate penetra Bariera hemato-encefalicăși placentă.

Indicații pentru utilizare

Pentru ce face medicamentul lui Rinza? Majoritatea celor care au vizitat o farmacie cel puțin o dată, văd acest medicament pe raft și pun această întrebare.

În timpul iernii și toamnei, este ușor să prindeți o răceală, însoțită de congestie nazală și febră, care îi ajută pe Rinza. Medicamentul ameliorează durerea de cap și durerea de dinți, durerea articulațiilor, mușchilor, nevralgie, durere, arsuri, leziuni. Cu toate acestea, nu toți pacienții doresc să ia pilule, de la care preferă analogii de medicamente în alte forme (de exemplu, pulbere).

Rinita acută(inclusiv alergice), faringită și sinuzitasunt, de asemenea, indicații pentru administrarea medicamentului.

Contraindicații

  • hipersensibilitate drogul și componentele acestuia
  • hipertensiune arterială în formă severă
  • forme grave ateroscleroza vasele de inimă
  • forme grave insuficiență cardiacăinclusiv tulburări ritmice,
  • forme grave rinichi și insuficiență hepatică,
  • obstrucție duodenală pilorică,
  • creșterea înnăscută bilirubinaîn sânge
  • Sindromul Dubin-Johnson,
  • astm bronșic,
  • boli pulmonare cronice cu simptome obstructive,
  • feocromocitom,
  • hipertiroidism,
  • diabetul zaharat,
  • boli de sânge
  • reducerea conținutului numărul leucocitelor sau hemoglobină în sânge
  • creșterea presiunii intraoculare și glaucom,
  • insomnie,
  • hiperplazieprostată cu dificultate de urinare,
  • epilepsie și stările convulsive
  • dependența de alcool
  • vârsta de până la 15 ani
  • sarcina și alăptarea,
  • hipersensibilitate derivată xantine(teobromină, teofilină).

Nu aplicați cu antidepresive,beta-blocanteinhibitori monoaminooxidază (MAO) și într-o semilună după terminarea administrării inhibitorilor MAO.

Efecte secundare

În cele mai multe cazuri, medicamentul este bine tolerat de către pacienți. Efectele secundare sunt rare și sunt de obicei asociate cu utilizarea pe termen lung a medicamentului în doze mai mari decât cele specificate în instrucțiuni.

Următoarele efecte secundare sunt posibile:

  • încălcări de către tractul digestiv - arsuri la stomac, dureri la nivelul stomacului, creșterea salivației, pierderea poftei de mâncare, greață, vărsături, scaune întârziate, scaune libere, enzime hepatice crescute, alte afecțiuni ale ficatului, gepatonekroz (la utilizarea unor doze mari de medicament),
  • tulburare metabolică -hipoglicemie,
  • tulburări cardiace - bătăi rapide ale inimii, bradicardie, tulburări de ritm, dificultăți de respirație, durere în inimă,
  • tulburări vasculare - creștetensiunii arteriale,
  • tulburări neurologice - anxietate, slăbiciune, cefalee, iritabilitate, insomnie, iritabilitate, stări depresive, diskinezie, tinitus, stări convulsive, comă,
  • tulburări psihice - halucinații,
  • tulburări ale sistemului genito-urinar - jad, disurie, colici renale, dificultate la urinare,
  • din sistemul hematopoietic - anemie (inclusiv aplastice și hemolitice); pancitopenie, neutropenie,agranulocitoză,trombocitopenie,leucopenia,
  • tulburări ale sistemului respirator - bronhospasmla pacienții cu alergii la aspirină și alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene,
  • tulburări ale organelor de vedere - ochi uscați, pupile dilatate, îngrijire atentă, creșterea presiunii intraoculare,
  • tulburări ale sistemului imunitar - erupții cutanate, urticarie, mâncărime, necroliza epidermică toxică, șoc anafilactic, Sindrom Stevens-Johnson, Edemul lui Quincke.

Instrucțiuni de utilizare Rinza

Instrucțiunile pentru Rinza indică clar modul de administrare a pilulelor și nu diferă în ceea ce privește multitudinea și modul de administrare de la instrucțiunile pentru pulbere de vierme Rinza.

Metoda de aplicare - oral. Adulții și copiii de peste 15 ani iau un comprimat la fiecare 6-8 ore timp de cel mult cinci zile. Medicamentul trebuie luat o oră și jumătate după mese. Spălați cu cantitatea necesară de apă. Doza maximă de medicament - 4 comprimate pe zi.

Supradoză

Supradozaj cu paracetamol. Paracetamolul are un efect toxic asupra unui adult după ce primește o doză de 10-15 grame. Manifestări de supradozaj:

  • paloare a pielii, lipsa apetitului, greață, diaree, disconfort în stomac,
  • creștere de nivel bilirubinascăderea valorii protrombinei,
  • efect hepatotoxic - durere în hipocondru pe dreapta, slăbiciune, transpirație, icter, hepatomegalie, enzime hepatice crescute,
  • în cazuri rare se pot dezvolta gepatonekroz cu adăugarea de hepatice encefalopatie (deteriorarea funcțiilor cognitive și a indicatorilor activității nervoase superioare); diseminarea sindromului de coagulabilitate intravascularăacidoză metabolică hipoglicemie, tulburări de ritm, stare convulsivă, comăumflarea creierului colaps.

Mai rar, disfuncția ficatului se poate dezvolta cu viteza fulgerului, adăugând simultan insuficiență renală. Când se administrează doze foarte mari sunt posibile: dezorientare, agitație, tulburări de somn, amețeli, tulburări ale ritmului inimii, dezvoltarea pancreatitei. Cu aportul pe termen lung de doze mari de droguri se poate dezvolta aplasticăanemie, neutropenie, agranulocitoză, pancitopenie, leucopenia, trombocitopenie.

Simptomele unui supradozaj de clorhidrat de fenilefrină: amețeli, confuzie, aritmie, tremurul membrelor, nervozitatea, anxietatea.

Simptomele unui supradozaj de maleat de clorfenmin: pupile dilatate, fotofobie, gură uscată, hipertermieintestinal atonie, bradicardie, hipotensiune arterială.

Simptomele supradozajului cafeină: cefalee, tremor, excitabilitate, apariția extrasistolelor.

Supradozaj de tratament: lavaj gastric, luând carbon activatterapie simptomatică (metioninădupă 8 ore și N-acetilcisteină după 12 ore de supradozaj), monitorizarea respirației externe și a activității cardiace. Dacă apare convulsiile, ei recomandă să-l luați. diazepamul.

Interacțiune

Este necesar să se evite asocierea între administrarea Rinza și alte medicamente care conțin fenilefrină, paracetamol, chlorphenaminesau cafeină.

Rinza sporește efectul beta-blocante, Inhibitori ai MAO șisedative medicamente. Atunci când se administrează Rinza cu antidepresive, pot apărea antipsihotice și medicamente antiparkinsonice, retenție urinară, gură uscată și constipație.

Paracetamolul reduce eficacitatea medicamentelor diuretice și crește posibilitatea apariției de efecte toxice asupra ficatului în timpul tratamentului barbiturice, carbamazepină, difenină, rifampicină.

barbiturice reduce efectul antipiretic al paracetamolului. Viteza de absorbție în tractul digestiv al paracetamolului poate crește atunci când este combinată cu metoclopramid și domperidonă. Efectele paracetamolului sunt îmbunătățite prin combinarea acestuia cu acidul ascorbic, codeina, clorfenamină, scopolamină, propifenazonă și cafeină. Luând paracetamol cu medicamente antiinflamatoare nesteroidienecrește riscul de complicații renale. Una dintre principalele componente ale clorhidratului de fenilefrină a medicamentului prezintă proprietăți adrenomimetice atunci când este combinată cu triciclic antidepresive.

Utilizarea comprimatelor Rinza reduce capacitatea guanetidina reduceți presiunea. Distribuirea clorhidratului de fenilefrină cu digoxină în pastile și altele glicozide cardiace poate duce la dezvoltare aritmie și chiar atac de cord. Fenilefrina reduce eficacitatea beta-blocante și alte medicamente antihipertensive (de exemplu, rezerpina și metildopa).

Clorfenamină maleat sporește pilula de dormit barbiturice, neuroleptice, tranchilizante, anestezice, analgezice narcotice.

cafeină ca parte a lui Rinza se îmbunătățește biodisponibilitate alte analgezic antipireticsporește efectele unor derivate xantine,alfa- șibeta adrenomimetice, medicamente psihoactive. cimetidina, izoniazidă, hormoncontraceptive potențează efectul cofeinei. Cofeina reduce efectul de a lua analgezice opioide, sedativefonduri pentru anestezie și medicamente care scad sistemul nervos central. Cofeina reduce concentrația de litiu în sânge.

Instrucțiuni speciale

Nu depășiți doza specificată în instrucțiuni. Nu utilizați cu sedative, somnifere și alte medicamente care conțin paracetamol sau alte substanțe prezente în compoziția Rinza.

Medicamentul este prescris exclusiv de un medic dacă pacientul are: hipertensiune, prostate adenom, tulburări de ritm, feocromocitom, întârzierea urinară.

Dacă medicamentul trebuie utilizat o perioadă lungă de timp, monitorizarea stării funcționale a ficatului și condiția de sânge este obligatorie.

În timpul perioadei de utilizare a medicamentului nu trebuie să abuzeze de cafea, ceai puternic, alte băuturi tonice, deoarece pot exista probleme cu somnul, precum și apariția iritabilității, palpitații ale inimii, Amețeli, aritmie.

Utilizarea Rinza poate afecta rezultatul.doping control.

Dacă creșterea temperaturii persistă mai mult de trei zile, trebuie să vă adresați medicului dumneavoastră.

Analoguri Rinza

Rinza sau Theraflu - care este mai bine?

Cea mai frecventă întrebare este eficacitatea comparativă a acestui grup de medicamente. În cazul Rinza, conținutul de paracetamol este mai mare decât în ​​Theraflu, iar cofeina este absentă și în cea din urmă. De aceea, efectul terapeutic preconizat al tratamentului cu Rinza este mai mare decât cel al tratamentului cu Theraflu. Cu toate acestea, merită să ne amintim că un conținut mai mare de substanțe active crește riscul de efecte secundare.

Copiii sub 15 ani sunt contraindicați.

Opinii ale lui Rinza

Numeroasele recenzii ale medicilor și pacienților au o culoare pozitivă, aproape că nu există rapoarte de supradozaj sau de apariție a reacțiilor adverse.

Adesea printre consumatori există o dispută legată de acest medicament antibiotic sau nu? Rinza nu se aplică antibioticelor sau înlocuitorilor lor și nu are efect antibacterian.

Compoziție și formă de eliberare

Medicamentul Rinza este disponibil sub formă de tablete pentru administrare orală. Ele au o culoare roz, cu stropi de culoare roz sau alb, cu o formă rotundă și cu margini tăiate. Compoziția medicamentului include mai multe ingrediente active principale, conținutul lor într-o tabletă este:

  • Cofeina - 30 mg.
  • Paracetamol - 500 mg.
  • Clorfenamină maleat - 2 mg.
  • Clorhidrat de fenilefrină - 10 mg.

De asemenea, sunt incluse în excipienții de tablete, care includ:

  • Stearat de magneziu.
  • Dye purpuriu.
  • Amidon de porumb
  • Metil parahidroxibenzoat de sodiu.
  • Amidon de sodiu carboximetil.
  • Dioxid de siliciu coloidal.

Rinza comprimate sunt ambalate într-un blister de 10 bucăți. Pachetul de carton conține un blister cu pastile și instrucțiuni pentru utilizarea medicamentului.

Farmacodinamică și farmacocinetică

Rinza comprimate sunt un medicament combinat, efectul lor terapeutic se datorează principalilor ingredienți activi care îl compun:

  • Paracetamolul este un medicament antiinflamator nesteroidian, micșorează temperatura corpului pe măsură ce crește, are efect antiinflamator și analgezic.
  • Fenilefrina - se referă la alfa-adrenomimetikami, are un efect vasoconstrictor, reducând astfel umflarea membranei mucoase a cavității nazale, a apendicelor sinusurilor, a tractului respirator superior și a manifestărilor de rinită.
  • Clorfenamina blochează receptorii N-histaminici, reducând astfel severitatea manifestărilor alergice și a reacțiilor inflamatorii (mâncărime în nas, ochi, pleoape, umflarea membranelor mucoase ale tractului respirator superior) în patologia virală respiratorie acută.
  • Cofeina stimulează activitatea funcțională a sistemului nervos central, ceea ce determină o scădere a manifestărilor de intoxicație sub formă de oboseală, somnolență și scăderea eficienței.

Nu sunt furnizate date privind absorbția, distribuția în țesuturi, metabolizarea și eliminarea principalelor componente active ale comprimatelor Rinza.

Dozare și administrare

Rinza comprimate sunt destinate administrării orale, de preferință după masă. Acestea nu sunt mestecate și spălate cu un volum suficient de lichid. Doza terapeutică medie pentru adulți și adolescenți cu vârsta peste 15 ani este de 1 comprimat de 3-4 ori pe zi (nu mai mult de 4 comprimate pe zi). Durata medicamentului nu trebuie să depășească 5 zile.

Efecte secundare

Administrarea comprimatelor Rinza poate duce la apariția reacțiilor nedorite provenite de la diferite organe și sisteme, printre care se numără:

  • Sistemul digestiv - gură uscată, greață, vărsături intermitente, dureri în stomac (abdomenul superior), efecte toxice asupra ficatului.
  • Sistemul nervos - tulburări de somn (somn sărac), iritabilitate, amețeli.
  • Sistemul cardiovascular - o creștere a frecvenței cardiace (tahicardie), creșterea tensiunii arteriale.
  • Măduvă de măduvă osoasă roșie - o scădere a numărului de trombocite (trombocitopenie), granulocite (granulocitopenie) pe unitatea de volum de sânge, anemie (anemie).
  • Organul de viziune este o creștere a nivelului presiunii intraoculare, parezei de cazare, a miriaziei (elevilor dilatați).
  • Sistemul urinar - dezvoltarea colicii renale, inflamația țesutului renal (nefrită interstițială).
  • Sistemul respirator este un spasm de mușchi neted al pereților bronhiilor, cu îngustarea acestora (bronhospasm).
  • Reacții alergice - o erupție cutanată tranzitorie, mâncărime a pielii, o reacție sub formă de arsură de urzică (urticarie), umflarea țesuturilor cu localizare predominantă în zona feței și a organelor genitale externe (angioedemul Quincke).

Dezvoltarea reacțiilor negative reprezintă baza pentru a întrerupe administrarea comprimatelor Rinza și a se consulta un medic.

Forma de eliberare și compoziția

Forma de dozare a Rinza - comprimate: plană, rotundă, roz, cu pete albe și întunecate de culoare roz, pe o parte au margini tăiate și se separă riscul (10 bucăți în ambalaje din blister, într-un pachet de carton 1 sau 2 ambalaje, 20 de bucăți în blistere, într-o cutie din carton 1 blister).

Substanțe active în compoziția a 1 comprimat:

  • Cafeina - 30 mg,
  • Paracetamolul - 500 mg,
  • Clorfenamină maleat - 2 mg
  • Clorhidrat de fenilefrină - 10 mg.

Componente suplimentare ale Rinza: amidon de porumb (20% pastă), dioxid de siliciu coloidal, povidonă (K-30), amidon de porumb, stearat de magneziu, parahidroxibenzoat de sodiu metilic, amidon de sodiu carboximetil (tip A), talc, colorant purpuriu (Ponso 4R).

Farmacocinetica

Informațiile privind profilul farmacocinetic al Rinza nu sunt disponibile în prezent. Cu toate acestea, se știe că paracetamolul este absorbit rapid din secțiunile mijlocii ale tractului gastro-intestinal și se leagă intensiv de proteinele plasmatice. Concentrația maximă în plasmă este atinsă aproximativ o oră după administrare. Paracetamolul penetrează, de asemenea, barierele hemato-cerebrale și placentare.

Interacțiuni medicamentoase

Utilizarea combinată a Rinza cu anumite medicamente / substanțe poate duce la apariția următoarelor efecte:

  • Halotan: creșterea probabilității aritmiilor ventriculare,
  • Inhibitori ai inhibitorilor de monoaminooxidază, sedative, etanol: îmbunătățirea acțiunii lor,
  • Antidepresive, antiparkinsonice / antipsihotice, derivați de fenotiazină: crește probabilitatea de uscăciune a gurii, retenție urinară, constipație,
  • Antidepresive triciclice: acțiune crescută de adrenomimetică a fenilefrinei,
  • Glucocorticosteroizii: o probabilitate crescută de apariție a glaucomului,
  • Medicamente diuretice: reducerea eficienței acestora,
  • Inhibitori ai monoaminooxidazei, furazolidonă: dezvoltarea excitării, criza hipertensivă, hiperpirexia,
  • Etanol: efect sedativ crescut al antihistaminice,
  • Barbiturice, difenină, carbamazepină, rifampicină și alți inductori ai enzimelor microzomale hepatice: o probabilitate crescută de apariție a efectelor hepatotoxice ale paracetamolului,
  • Guanetidina: o scădere a efectului hipotensiv, creșterea activității alfa-adrenostimuliruyuschego a fenilefrinei.

Analogii Rinza sunt: ​​Kombigripp Hotsip, Rinzasip, Verveks, Theraflu, Antigrippin, Gripauta, Coldrex, Paralen Extra, Gripex Active, Antiflu.

Vizionați videoclipul: APARAT DE VIDAT ALIMENTE TCM Electric Bag Sealer - Germany (Ianuarie 2020).